Choć w nauce konia dużą rolę odgrywa sam stosunek do niego i intuicja, to jednak bez porządnego przygotowania „pedagogicznego” ani rusz.

4 sposoby uczenia się konia

4 sposoby uczenia się konia

Jeśli chcemy, by nauka konia przebiegała pomyślnie, zgodnie z jego możliwościami, trzeba pamiętać, że koń uczy się na 4 sposoby.

  1. Poprzez habituację, czyli odczulanie. Przyzwyczajamy konia do czynnika, który może wydawać mu się groźny, ale jednak taki nie jest. Habituacji („przywykaniu”) podlegają zmysły węchu, dotyku, słuchu i wzroku. Przykładem habituacji może być stopniowe przyzwyczajanie konia do dźwięku maszynki do golenia, odgłosu sprayu, a także do polewania wodą , czy też – w przypadku koni policyjnych – hałasu i widoku tłumów.
  2. Poprzez imprinting (wdrukowanie), który jest jedyną nieodwracalną metodą uczenia się konia. Zachodzi on w najwcześniejszym etapie życia zwierzęcia, zaraz od momentu urodzenia, kiedy to uczy się, kim jest i jak wygląda świat.
  3. Poprzez kopiowanie – naśladuje zwykle swoich „kumpli”, ale również swojego opiekuna.
  4. Poprzez warunkowanie – klasyczne (gdy pojawia się automatyczny mechanizm w odpowiedzi na bodziec – patrz pies Pawłowa) oraz instrumentalne – gdy zwierzę łączy dane zachowanie z nagrodą.

A oto ładny przykład nauki przez kopiowanie: 🙂

Kategorie: Inteligentna bestia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *